W projektach artystycznych działa interdyscyplinarne, poruszając tematy społeczne. W designie wykorzystuje niezagospodarowane nisze do tworzenia nowych oblicz istniejących projektów.
Morze łez | 2023

„Morze Łez” to inspirowana łzami seria autoportretów. Zostały one wykonane w technice fotografii analogowej, na papierze barytowym, a odbitki zostały dodatkowo poddane tłoczeniu na prasie drukarskiej. Dzięki temu zabiegowi „strugi łez”, zgeometryzowane i uporządkowane, rytmicznie pokrywają fotografie, jak niekończące się słupki, podliczające sumę wylanych łez.
Na zdjęciach widać uniwersalną, białą maskę twarzy człowieka skąpanego w śniegu. Śnieg to woda, prawda, która zapisuje nasze sekrety, część obejmującego nas Hipermorza – wody, z której się wywodzimy, z którą łączymy nasze płyny ustrojowe, która nas odżywia, obmywa, przenika do naszych ciał. Intryguje mnie kobieca ciekłość: menstruacja, laktacja, ciąża – człowiek rozwija się w wodach płodowych, pot, łzy, krew. Wszystkie wody należą do Hipermorza. Funkcjonujemy w obiegu zamkniętym.
W swojej pracy pracuję ze łzami. Łzy są fizjologiczne i emocjonalne, mają charakter intrapersonalny (wpływ płaczu na jednostkę), i interpersonalne (wpływ płaczu na innych).
Spojrzenie Astridy Neimanis, w manifeście Hydrofeniministycznym poszerzyło moje postrzeganie na to, czym jesteśmy, gdzie jesteśmy, jak bardzo jesteśmy połączeni wodnymi żyłami z planetą Ziemią. A także jaka jest nasza sytuacja, biorąc pod uwagę tę wodną perspektywę.
Bio
Kasia Rysiak – projektanta i artystka wizualna. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydziału Tkaniny i Ubioru oraz Wydziału Grafiki na ASP w Warszawie. Związana z kolektywem Pracownia Wschodnia od 2012 roku. W projektach artystycznych działa interdyscyplinarne, poruszając tematy społeczne. W designie wykorzystuje niezagospodarowane nisze do tworzenia nowych oblicz istniejących projektów. Współtworzyła markę odzieżową Mamapiki (2009-2016). W latach 2018-2019 prowadziła Pracownię Duży Pokój, gdzie współrealizowała cykl wystaw “WystaWy” oraz stworzyła i koordynowała projekt edukacyjno-artystyczny FOTONY. W 2019 roku zaprezentowała komplet szachowy A00 na 100-lecie Bauhausu. Od 2021 roku współtworzy Foto Pracownię Wschodnią przy pl. Hallera w Warszawie, w której realizuje wszechstronne projekty oparte na technikach fotografii analogowej. Prowadzi warsztaty w ciemni, a także cykl wystaw, promując artystki i artystów wykorzystujących w swojej praktyce artystycznej fotografię.